به گزارش سئو بوی «قیمت گوشی در بازار نزولی شد. به قول فعالان، بازار قیمت گوشیهای برند سامسونگ دست کم ۵۰۰ هزار تومان ارزان تر شده و در بعضی از مدلها این افت قیمت به یک میلیون تومان هم می رسد. البته هنوز خبری از افت قیمت در گوشیهای آیفون نیست.»

به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، روزنامه شهروند در ادامه نوشت: «احمدی، مدیر کل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان می گوید: «قیمت موبایل در گوشیهای پرتقاضا به صورت میانگین ۱۰ درصد کمتر شده است. البته این افت قیمت نه به خاطر کاهش بهای تمام شده واردات موبایل بلکه به علت افزایش تعداد واردکنندگان قانونی از حدود ۵۰ شرکت به ۱۱۰ شرکت و ایجاد جو رقابتی سالم در بین تجار و افزایش سرعت عرضه و موجودی بالای واردکنندگان بوده است.»

پورصالحی، یکی از فعالان بازار دراین باره به «شهروند» می گوید: «جدای از آزادبودن واردات رسمی، این روزها عرضه بیشتر از تقاضاست و کمتر کسی برای خرید موبایل به بازار می آید.»

به گفته او اگر رکود در بازار ادامه دار باشد، باز هم شاهد افت قیمت ها در ایام آینده خواهیم بود.

مدیر کل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان فرایند واردات موبایل از زمان ثبت سفارش تا خرید و واردات و آماده سازی را فرآیندی بین ۴۵ تا ۶۰روز اعلام نمود و تصریح کرد: «قاعدتا فرایند کاهشی قیمت ها از زمان شروع کاهش نرخ ارز با تأخیر در فاز ۴۵ تا ۶۰روزه در بازار محسوس است.»

۶۰ شرکت واردکننده موبایل شدند

به دنبال مصوبه هیأت دولت و آزادسازی واردات موبایل، محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی می گوید که ۶۰ شرکت دیگر هم نسبت به واردات موبایل اقدام نموده اند. این حجم از واردات اما در حالی انجام می شود که فعالان بازار می گویند تعداد واحدهای صنفی که گوشیهای شرکتی عرضه می کنند، بسیار محدود هستند. پورصالحی در اینباره اظهار داشت: «تنها واحدهای صنفی ای که جواز کسب دارند، اجازه عرضه گوشیهای شرکت را دارند. این در شرایطی است که بیشتر از ۸۰ درصد مغازه های فعال در بازار جواز ندارند. همین مسأله سبب شده که در یک پاساژ تنها ۴ تا ۵ مغازه گوشیهای شرکتی را عرضه کنند.»

بررسی های «شهروند» نشان داده است که تنها مدلهای گروه A توسط شرکت های رسمی وارد شده و سایر مدلها همچنان به صورت مسافری وارد کشور می شوند.

قیمت خرید هر پاسپورت ۴۰۰ هزار تومان

البته واردات رسمی موبایل در شرایطی که اختلاف قیمت ارز آزاد و نیمایی ناچیز است، خیلی هم مقرون به صرفه نیست. هم اکنون دلار در بازار آزاد چیزی حدود ۱۱ هزار و ۷۰۰ تومان قیمت خورده اما بهای ارز سنا چیزی حدود ۱۱ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شده است. اختلاف حدود ۶۰۰تومانی در شرایطی است که واردکنندگان های رسمی موظف به پرداخت عوارض و حقوق گمرکی هستند اما هزینه واردات رسمی به همین جا ختم نمی گردد و به قول یکی از فعالان بازار موبایل، بر مبنای قانون، فروشنده ها باید بابت فروش هر دستگاه گوشی موبایل شرکتی ۱۷ درصد مالیات پرداخت کنند. به خاطر همین بسیاری از فروشنده ها سراغ این گوشی نمی روند.

پورصالحی که اعتقاد دارد افت قیمت ایجادشده در بازار بیشتر از این که ناشی از کاهش قیمت تمام شده واردات گوشی به کشور باشد، به علت افزایش عرضه و جو روانی حاکم بر بازار است، اظهار داشت: «پیش تر مغازه دارها و شرکت ها سراغ دفاتر و شرکت های هواپیمایی می رفتند و شماره مسافرهای خارجی بخصوص مسافرهای زیارتی که به کربلا یا سوریه می گرفتند و به ازای هر پاسپورت و واردات یک دستگاه گوشی به آنها ۴۰۰ هزار تومان پرداخت می کردند.»

گارانتی دارها ۵۰۰ هزار تومان گران ترند

اما جدای از افت قیمت ها، این روزها خدمات بعد از فروش هم در بازار وضع بهتری پیدا کرده است. محبی، رئیس اتحادیه دستگاه های مخابراتی با اشاره به این که گوشیهایی که به صورت مسافری وارد کشور می شدند، شامل هیچ گارانتی و خدمات بعد از فروشی نبودند، اظهار داشت: «اما حالا تمامی گوشیهایی که به صورت رسمی وارد شده اند، ۱۸ماه گارانتی دارند و چنانچه بر خلاف آن چه تعهد کرده عمل کنند، با آن برخورد می شود. جالب است که بدانید اختلاف قیمت گوشیهای دارای گارانتی با گوشیهای بدون گارانتی در بازار بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان است.»

قیمت ها را از سامانه ۱۲۴ استعلام بگیرید

«واردات تلفن همراه از دو طریق با ارز نیمایی برای شرکت های تولیدکننده اصلی که رابطه مستقیم تجاری با ایران دارند و با ارز حاصل از صادرات در حال انجام می باشد.» سیدجواد احمدی، مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در اینباره می گوید: «قیمت ارز نیمایی در طول سه ماه گذشته، عموما صعودی بوده و کاهشی نداشته که قاعدتا در حوزه واردات این گونه کالاها در روند قیمت ها شیب متناسب صعودی قابل پیشبینی است؛ هرچند رقابت شرکت های واردکننده سبب ثبات و حتی کاهش قیمت در این گروه هم بوده است. ضمنا عرضه کنندگان این کالاها موظف به ثبت قیمت مصرف کننده در سامانه ۱۲۴ سازمان حمایت هستند.»

بنا بر این، خریداران موبایل می توانند با استعلام قیمت ها از سامانه ۱۲۴ سازمان پشتیبانی از قیمت اعلامی فروشندگان آگاه شده و هرگونه مورد خلاف واقع را به حوزه های نظارتی سازمان حمایت اطلاع دهند.
You may also like