سئو بوی: اجلاس چهار جانبه وزیران ارتباطات کشورهای ایران، ترکیه، روسیه و جمهوری آذربایجان شروع شد.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، اجلاس چهار جانبه وزرای ارتباطات کشورهای ایران، ترکیه، روسیه و جمهوری آذربایجان برای بسط همکاریهای اقتصادی حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، ایجاد منطقه قوی تر و مقابله با یک جانبه گرایی ها امروز شروع شد.
محمد جواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، کنستانتین ناسکف- وزیر ارتباطات روسیه، رامین قلی زاده – وزیر ارتباطات آذربایجان و عمر عبدالله کارگوزاغلو – رئیس سازمان ارتباطات و فناوری اطلاعات ترکیه در ایناجلاس حضور دارند.
محمد جواد آذری جهرمی بعد از اجلاس در نشست خبری با بیان این که هدف این اجلاس، ایجاد یک بازار منطقه ای حوزه فناروی اطلاعات و کسب سهمیه منطقه ای مناسب در آینده اقتصاد دیجیتال در دنیا است اظهار داشت: با عنایت به تحولاتی که در اقتصاد دنیا بر بستر توسعه فناوری در حال کنترل است، بخش عمده ای این توسعه با اقتصاد دیجیتال تحقق می یابد. با عنایت به کشورهای پیشرو در این حوزه و فعالیت ما در منطقه برای کسب سهم اقتصادی بیشتر در این بازار، مهمترین لازمه همکاریهای مشترک است.
وی با اشاره به برقراری تفاهم با چهار کشور روسیه، ترکیه و آذربایجان اظهار داشت: از یک سال پیش با این کشورها به تفاهم رسیدیم که کارگروه های مشترک داشته باشیم. نخستین جلسه ما در باکو انجام شد و برای ایجاد یک مرکز حمایتی از نوآوری و خلاقیت تفاهمی داشتیم که این مرکز در حال تکمیل است. امروز هم در ادامه پیگیری کارها یک نشست مشترک داشتیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: در جلسه امروز به تفاهم رسیدیم که دولت های چهار کشور هشت رویداد سالانه داشته باشند و در هر کشور دو رویداد اجرا شود. در این رویدادها بازیگران عرصه اقتصاد دیجیتال حضور پیدا می کند، مورد حمایت حاکمیت کشورها قرار می گیرند. همین طور کمیته ای ویژه تشکیل دادیم به جهت اینکه کارگروه نهایی را جمع بندی کنند و به تصویب برساندند که در نشست بعدی اعلام می شود.
آذری جهرمی با اشاره به اثر این تفاهم نامه برای کسب و کارها اظهار نمود: اثر این مساله برای کسب و کارهای ما ایجاد بازار منطقه ای قوی تر است. کسب و کارهای ما می تواند بازار بهتری داشته باشند و از مقررات ویژه برای حضورشان برخوردار شوند. هم چنین منطقه ما به لحاظ اقتصادی ایزوله تر شده تا از فشارهای یکجانبه برخی کشورها در امان بماند و رشد و شکوفایی اقتصاد ناشی از بازار منطقه ای برای کشورها حاصل شود.

به دنبال ایجاد یک پیمان منطقه ای فناوری هستیم
وی در پاسخ به این که آیا بعد از تصمیم به ایجاد سیستم عامل بومی کشورهای این تفاهم نامه سهمی در این سیستم عامل دارند اظهار داشت: ما به دنبال ایجاد یک پیمان منطقه ای در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات هستیم. توافق اولیه بین این چهار کشور است و امکان دارد کشورهای در ادامه به ما اضافه شوند. در این تفاهم تمام حوزه های آی سی تی در دستور کار قرار دارد. همچون فیبر نوری، فعالیت های فضایی و توسعه صنعت مخابرات. بدین سبب کار روی پروژه های مشترکی مثل موتور جست و جو و سیستم عامل را هم مدنظر قرار می دهیم.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: هم اکنون ما وزرا این چهار کشور اتفاق نظر داریم که باید شرایط را تسهیل نماییم که بخش های خصوصی با هم کار کنند و شرایط رقابتی سالمی نسبت به سایرین داشته باشند. البته این کار نیاز به زیرساخت های دارد همچون تبادل تجربیات و آموزش های مشترک و ما نیز به دنبال ایجاد این زیر ساخت های تبادل اقتصادی هستیم.
او با اشاره به اینکه در نشست امروز نخستین بنیان چهارجانبه گذاشته شد اظهار نمود: با تفاهم برای برگزاری رویدادهای مشترک نخستین گام برداشته شده است. کارگروه مشترکی برای پیگیری جدی این موضوعات تشکیل شده و این موارد باید تبدیل به پیش نویس شود.
وی در پاسخ به اینکه تحریم های آمریکا مقابل ایران چه تاثیری بر روند فعالیت شرکت ها داشته و ایران چه برنامه ای برای مقابله با این تحریم ها دارد اظهار داشت: تابحال تحریم های وضع شده در حوزه آی سی تی نبوده است اما تحریم ها روی کانال های مالی سبب شده تبادلات ما با چالش مواجه شود. همانطور که این تحریم ها بر کانال های سلامت و دارو تاثیر گذاشته است. خیلی از حوزه های ما جهت تبادل مالی از این تحریم ها تاثیر پذیرتر شدند اما توانستند چاره خودرا برای ادامه پیدا کنند.

شرکت های ایرانی معطل نماندند
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: همین طور بعضی از پلتفرم ها و خدمات ابری کسب و کارهای ایرانی را تحریم کردند و حتی اپلیکیشن های از برخی از سکوهای نرم افزاری حذف شدند. شاهدیم یک جانبه گرای مسیری است که آنها ادامه می دهند اما شرکت های ایرانی معطل نماندند و خدمات مورد نیاز خودرا ایجاد کردند. بدین سبب این تحریم ها بااینکه تاثیر گذار بوده اما در نهایت چاره پیدا و مسیر رشد طی شده است.
وی با اشاره به حضور کشورهای خارجی در نمایشگاه الکامپ بیان کرد: در الکامپ امسال جدا از کشورهای امروز، یک هیئت بلند پایه با حضور دبیر کل مجموع جهانی مخابرات، اتحادیه مخابراتی کشورهای اقیانوسیه حضور دارند. همین طور از کشورهای همسایه وزیر ارتباطات عراق و ارمنستان، قائم مقام وزیر قطر، معاون وزیر چین و هیئتی از ترکمنستان در رویداد الکامپ حاضر هستند.
آذری جهرمی با اشاره به تصمیم برای برقراری ارتباط بین ایران و کشورهای همسایه به صورت مستقیم بیان کرد: ما تصمیم گرفتیم ارتباطات ایران با کشورهای همسایه را به صورت مستقیم برقرار نماییم تا دیگر نیازی نباشد که بسته های اینترنتی تا اروپا برود. امروز این فاصله ها کنار رفته و همین طور پایداری شبکه ما افزایش پیدا کرده است و ارتباطات ما با آذربایجان و ترکیه به صورت مستقیم برقرار است.
در این جلسه همین طور وزیر ارتباطات روسیه با اشاره به مذاکرات امروز بیان کرد: ما امروز تبادل هیات ها را سازماندهی کرده و بنا داریم هشت نمایشگاه برگزار نماییم که در چهار نمایشگاه وزرای امروز حضور داشته باشند. مذاکرات امروز گام اول در روند تسریع و تحریک بخشی برای بسط روابط بین کشورها است.
وزیر ترکیه نیز بیان کرد: در نشست چهار جانبه امروز وزرا برای بسط همکاری بین شرکت های چهار کشور و پشتیبانی از ایجاد زیرساخت ها در حوزه فناوری اطلاعات جمع شدند.
همین طور وزیر آذربایجان اظهار نمود: برای فعالیت استارتاپ های چهار کشور برنامه های در حوزه ارتباطات داریم.

این خبر تکمیل شده استمنبع:

You may also like