به گزارش سئو بوی برای پاسخ به این سوال که بیت کوین ها چگونه استخراج می شوند باید گفت استخراج ارزهای دیجیتال اینگونه است که دستگاه های استخراج کننده (ماینرها) برای حل جواب معادله ای که پاداش آن همان بلاک چین یا ارز دیجیتال است، اعداد را یکی بعد از دیگری امتحان می کنند تا سرانجام به نتیجه درست برسند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، ارزهای دیجیتال که با نام ارزهای رمزنگاری شده (cryptocurrency) شناخته می شود، ارزهایی هستند که توسط سرورها و کامپیوترهای قدرتمند ایجاد می شوند. این کامپیوترها و سرورها که تنظیمات خاصی لازم دارند، بر مبنای قدرت پردازش، سخت افزار و نرم افزاری که دارند می توانند این ارزها را استخراج کنند و قدرت استخراج ارز با واحدی با نام هش ریت (Hash Rate) یا نرخ هش محاسبه می شود.
استخراج بیت کوین بی شباهت به استخراج طلا نیست. بیت کوین ها در طراحی پروتکل وجود دارند (مثل طلا که در معادن وجود دارد) اما هنوز قابل دسترسی نیستند (مثل طلاهایی که هنوز از دل خاک بیرون کشیده نشده اند). بر مبنای پروتکل یا همان قوانین بیت کوین، فقط تعداد ۲۱ میلیون واحد از آن وجود خواهد داشت. استخراج کنندگان بیت کوین یا ماینرها کاری انجام می دهند که به وسیله آن می توانند به بیت کوین دست یابند.
ماینرها با تولید بلاک هایی از تراکنش های معتبر و اتصال آنها به بلاک چین پاداش دریافت می کنند. یک نود در شبکه بیت کوین، کامپیوتر قدرتمندی است که نرم افزار بیت کوین را اجرا و با مشارکت در انتقال اطلاعات به حفظ کار شبکه بیت کوین کمک می نماید. هر کسی می تواند با دریافت مجانی نرم افزار بیت کوین و اختصاص برق و فضای ذخیره سازی کامپیوتر خود، یک نود را اجرا نماید.
برخی از نودها شرایطی ویژه دارند که به آنها نود ماینینگ (همان ماینر) می گویند. در ابتدای کار بیت کوین همه نودها ماینر بودند اما امروزه نودهای ماینینگ با نودهای صرفاً اعتبارسنج کمی تفاوت دارند. نودهای ماینر، تراکنش ها را در بلاک ها جمع آوری و سپس آنها را به بلاک چین اضافه می کنند. اضافه کردن بلاک به بلاک چین مستلزم حل کردن یک معادله ریاضی پیچیده است که فقط با حدس زدن اعداد امکان پذیر است.
کامپیوترهای قدرتمند ماینر اعداد را یکی بعد از دیگری امتحان می کنند تا بتوانند جواب معادله هر بلاک را به دست آورند. راهکاری به نام تابع هش این امکان را فراهم می آورد تا بتوان خروجی را پیشبینی کرد؛ ازاین رو ماینرها راهی جز امتحان کردن اعداد در تابع هش ندارند تا سرانجام به نتیجه درست برسند. همینطور هش بوجود آمده باید با چند صفر شروع شود که کار حدس عدد را خیلی سخت می کند.
این یک فرآیند رقابتی است. اولین ماینری که به جواب معادله و هش صحیح برسد، برنده می شود و آنرا به بقیه نودها اعلام می کند. بلافاصله تمام ماینرها از کار روی آن بلاک خاص دست برمی دارند و برای بلاک بعدی باردیگر رقابت از سر گرفته می شود. بعنوان پاداش این کار، مقداری مشخص از بیت کوین که توسط پروتکل تعیین شده است، به ماینر برنده تعلق می گیرد. ماینر همینطور تمام کارمزد تراکنش های یک بلاک را هم دریافت خواهد نمود.
از ملزومات استخراج ارز در روش ماینینگ، یک کامپیوتر یا لپ تاپ با قدرت پردازش بالا (سیستم های قدرتمند مخصوص بازی یا کارهای گرافیکی) هم چنین توانایی روشن نگه داشتن سیستم به مدت طولانی است. هرچقدر بیش تر بتوانید سیستم را روشن نگه دارید و نرم افزار استخراج را اجرا کنید، درآمدتان بیش تر خواهد بود. هم چنین اتصال اینترنت (بدون قطعی و با پایداری بالا) مورد نیاز است و یک اتصال اینترنت معمولی که امروزه همه با آن دسترسی دارند کفایت خواهد نمود. فقط این اتصال باید پایدار باشد تا فرآیند استخراج قطع و وصل نشود.
بعد از فراهم کردن ملزومات، مراحل استخراج شامل ثبت نام و نصب نرم افزار از یک وب سایت استخراج ارز می شود. بعد از آن نرم افزار را اجرا کرده و فرایند استخراج آغاز می شود. این نرم افزار بر مبنای قدرت سیستم شما و بازاری که برای ارزها وجود دارد، به صورت خودکار آغاز به استخراج بهترین ارز مناسب می کند.
هم چنین لازم است یک کیف پول برای ارز مورد نظر ایجاد شود که بعد از انجام فرایند استخراج، ارز به کیف پول منتقل شود و درنهایت این ارز دیجیتالی به ریال تبدیل گشته و فروخته می شود.
البته باید توجه داشت به علت این که استخراج ارزهای دیجیتال با استفاده از سیستم های کامپیوتری نیازمند قدرت سیستم و گرافیک بالاست، این کار اگر تنها با استفاده از سیستم های خانگی همچون کامپیوترها و لپ تاپ های شخصی صورت گیرد، چندان به صرفه نخواهد بود و نه تنها برق بسیار زیادی را طلب می کند که در صورت استفاده از برق خانگی، هزینه زیادی را به شخص استخراج کننده تحمیل خواهد کرد، بلکه احتمال صدمه به دستگاه و حتی سوختن آن هم وجود دارد؛ بنابراین است که برای این کار به سراغ دستگاه های ماینر می روند.You may also like