به گزارش سئو بوی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به اینکه اجماع مناسبی جهت راه اندازی شبکه های پیام رسان داخلی وجود ندارد، اظهار داشت: برخی مسئولان معتقدند این شبکه ها ظرفیت پاسخگویی به نیاز مردم را ندارند، اما برخی دیگر ظرفیت این شبکه ها را مطلوب می دانند.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، سردار غلامرضا جلالی در برنامه گفت وگوی ویژه خبری شبکه دو با برشمردن تهدیدهای سایبری و امنیت شبکه اظهار داشت: در حوزه این تهدیدات به توانمندی های قابل توجهی رسیده ایم و این نوع از حملات را می توانیم به آسانی دفع نماییم.
وی اظهار داشت: در نمایشگاه سایبری امسال حدود ۴۰۰ درصد درمقایسه با نمایشگاه نخست از نظر تعداد و دقت کیفیت سامانه های سایبری رشد کرده ایم ودر سامانه های کنترل صنعتی ۴ محصول امنیت بومی داریم که بهتر از سامانه های خارجی هستند.
جلالی با اشاره به اینکه با معماری ویژه پدافندی، سامانه های کنترل صنعت گاز را ساخته ایم، اظهار داشت: حدود ۲۰۰ محصول پایه پدافند سایبری در داخل ساخته شده است.
وی با اشاره به حمله اخیر سایبری آمریکا به صنعت برق ونزوئلا و اختلال در صنایع راهبردی این کشور اظهار نمود: آمریکا در حالیکه مدعی است که به این کشور حمله سایبری می شود، اما بزرگترین مهاجم سایبری دنیاست.
رئیس سازمان پدافند غیرعامل افزود: این رفتار آمریکا ضرورت پرداختن ما به سامانه های بومی را نشان داده است و همه دستگاه ها موظفند برای سامانه های حیاتی خود از سامانه های بومی استفاده کنند وسازمان پدافند غیرعامل این مورد را پیگیری می کند.
جلالی درباره راه اندازی مرکز دفاع ملی سایبری خاطرنشان کرد: در شورای طرح های تحقیقاتی و راهبردی بر ایجاد این مرکز تاکید شد، چونکه برای کاهش وابستگی و مقابله با تهدیدات نیازمند نظام دفاع سایبری هستیم.
وی اظهار داشت: جهت راه اندازی مرکز دفاع سایبری افزون بر تقویت صنعت دفاع سایبری و آموزش نیروی انسانی در شش رشته دانشگاهی نیازمند تنظیم اهداف و برنامه در این زمینه هستیم و در نظام عملیاتی دفاع ملی سایبری تهدیدات دسته بندی و نقش دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز مشخص شده است.
جلالی با اشاره به اینکه اجماع مناسبی جهت راه اندازی شبکه های پیام رسان داخلی وجود ندارد، اظهار داشت: برخی مسئولان معتقدند این شبکه ها ظرفیت پاسخگویی به نیاز مردم را ندارند، اما برخی مسئولان ظرفیت این شبکه ها مطلوب می دانند.
رئیس سازمان پدافند غیر عامل کشور اضافه کرد: هیچ کشوری اجازه نمی دهد مردم آن در شبکه اجتماعی ساماندهی شوند که سرورهای آن و هدایت مردم در آن شبکه خارج از کشور باشد. بر این اساس زیرساخت ها باید در کشورمان باشد و نظام تصمیم بگیرد که جهت راه اندازی شبکه ملی داخلی سرمایه گذاری کند.
جلالی افزود: از پنج، شش ماه گذشته با برگزاری ۷۰ رزمایش در حوزه بانک ها، آب، برق و انرژی پیشرفت کار را بررسی نموده ایم و نتایج مقدماتی خوبی درباره شبکه ملی ارتباطات داشته ایم.
وی اظهار داشت: کشورهای که با جمهوری اسلامی ایران دشمنی دارند و برخی کشورهای حوزه خلیج فارس بر ضد ما در حوزه سایبر فعالند و بعنوان نمونه رژیم سعودی با اعمال سیاست در یکی از شبکه های اجتماعی و خریداری سهام آن برخی شرکت های مزدور را بر ضد ما به کار گرفته است.You may also like