به گزارش سئو بوی اگر سیستم عاملی داخلی تولید شده، قرار نیست جایگزین سیستم عامل اندروید و iOS شود، چونکه صرف نظر از این که آیا اصلاً نمونه داخلی می تواند به رقابت با نمونه ی خارجی بپردازد، هدف از ایجاد سیستم عامل بومی که برای نیازهای داخلی شخصی سازی شده، پاسخ به نیازهای بومی اعلام شده است.
به گزارش سئو بوی به نقل از ایسنا، با پیشرفت تکنولوژی و روی کار آمدن خدمات و ابزارهای گوناگون، یکی از مواردی که ذهن مسؤولان و کارشناسان حوزه را درگیر می کند، تولید محصولات مشابه، بومی سازی ابزار و عرضه ی خدمات با هدف رفع نیازهای شخصی است. کما این که این اتفاق با ایجاد سایت های خرید و فروش آنلاین، تاکسی های اینترنتی، نقشه یاب و مانند این موارد همراه بوده است. از طرفی باآنکه شاید تمامی این محصولات، از روی نمونه های خارجی تولید شده اند، اما با عنایت به نیاز ایران و از سویی به علت توفیق الزامی با ایجاد انحصار برای این محصولات، توانستند به موفقیت قابل قبولی دست یابند.
یکی از مواردی که با پیشرفت تلفن های همراه، نمود بیش تری پیدا کرده، سیستم عامل گوشی هاست. باآنکه از زمان اختراع تلفن های همراه، خبری از چیزی به اسم سیستم عامل نبود و به غیر از سیستم های کامپیوتری که نیازمند سیستم عامل های مختلف و در صدر آنها ویندوز بودند، گوشیهای قدیمی از این فناوری بهره ای نداشتند، اما به مرور و با هدف ایجاد قابلیت های گسترده برای تلفن های همراه، سیستم عامل هم به این دستگاه ها افزوده شد.
با وجود گستردگی سیستم های عامل روی کامپیوتر که سابقه ی چند ۱۰ ساله دارند، سیستم های عامل گوشی همچون اندروید و آی اواس در فاصله ی ۱۰ سال قبل به این چرخه اضافه شدند و باآنکه شرکت هایی مانند مایکروسافت هم کوشیده تا سیستم عامل ویندوز فون را برای گوشیهای خود عرضه کند، اما همچنان گوگل با عرضه ی اندروید و بعد از آن و البته با اختلاف زیادی، شرکت اپل با عرضه ی آی اواس در صدر این فهرست قرار دارد. این مورد از آن حکایت می کند که ایجاد سیستم عامل جدید، نمی تواند صرفاً با موفقیت نمونه های قبلی همراه باشد و البته هدف ایجاد نمونه های جدید هم حائز اهمیت می باشد.
ایجاد سیستم عامل بومی، با هدف استقلال و امنیت
اخیراً امیر ناظمی – معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – با اشاره به تصمیم برای ایجاد سیستم عامل بومی موبایل، اظهار نمود: یک درصد از نیازمندی های ما به سیستم عاملی نیاز دارد که نسبت به دو فاکتور امنیت و استقلال آن مطمئن باشیم؛ این که نفوذی به آن نباشد و تصمیم دیگری بر آن تأثیر نگذارد. سیستم عامل بومی یعنی سیستم عاملی که پاسخگوی نیاز بومی بوده و برای نیازهای ما شخصی سازی شده باشد؛ درواقع قرار نیست به نیاز همه پاسخ دهد، بلکه برای یک سری نیازمندی های خاص است.
وی با بیان این که قرار نیست دولت این سیستم عامل را بنویسد، اضافه کرد: این سیستم عامل آماده شده و می تواند روی گوشیهایی که در ایران تولید می شود، قرار گیرد و با بعضی برندهای خارجی هم مذاکراتی انجام شده است؛ اما در کل، به معنای اجبار برای آنها نیست و قرار نیست جایگزین همه سیستم های عامل شود. اگر زمانی شهروندی ترجیح داد و دوست نداشت با این سیستم های عامل کار کند چون برایش محدودیت ایجاد کرده، این امکان برایش وجود خواهد داشت.
در نهایت باآنکه مسؤولان خبر از ایجاد سیستم عامل موبایل می دهند، اما باید توجه داشت قرار نیست این سیستم عامل جدید جایگزین تمامی سیستم های عامل شود و این مورد به معنای اجبار برای همه ی کاربران نیست، بلکه آنچه اهمیت دارد، فراهم کردن دو فاکتور امنیت و استقلال برای ابزار جدید است. هرچند صرف نظر از میزان نیاز به ایجاد سیستم عامل بومی، این که این پروژه تا چه اندازه می تواند موفق باشد و یا مانند سایر پروژه های بومی از جویشگر و پیام رسان به نحوی به بخش بایگانی حوزه فناوری اطلاعات منتقل می شود، جالب توجه است.You may also like