سئو بوی: رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به وابستگی کسب و کارهای مکان محور به اطلاعات اظهار داشت: دستیابی به شبکه ماهواره های ناوبری در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش سئو بوی به نقل از مهر، مرتضی براری در اینستاگرام نوشت: دسترسی پایدار به داده های ماهواره های ناوبری برای توسعه کسب و کارها و شبکه ناوبری کشور، اولویت و دغدغه سازمان فضایی ایران است.
رئیس سازمان فضایی ایران با اشاره به فراگیر شدن کسب و کارها برمبنای موقعیت مکانی در کشور اظهار داشت: امروزه داده های موقعیت یابی ماهواره ای جایگاه ممتازی در شکل گیری و توسعه کسب و کارهای نوین دارد و این کسب و کارها وابسته به این داده های ماهواره ای هستند و خیلی از آنها بر اساس این داده ها شکل گرفته و توسعه یافته اند.
وی با اشاره به شبکه های ماهواره های ناوبری جی پی اس آمریکا، گلوناس روسیه، بیدو چین و گالیله اروپا متذکر شد: وابستگی شدید تعداد بسیار زیادی از کسب و کارها و مشاغل به این شبکه ها و عدم پایداری برقراری ارتباط با آنها، برخی کشورها مانند ژاپن و هند را بر آن داشته تا علاوه بر استفاده از شبکه ماهواره های ناوبری جهانی، نسبت به توسعه شبکه منطقه ای باز اقدام نمایند.
معاون وزیر ارتباطات با اشاره به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا و دستور ترزا می در خصوص طراحی و ساخت شبکه ماهواره های ناوبری بریتانیا اظهار داشت: شبکه ماهواره های ناوبری نقش بسیار مهم و استراتژیکی در توسعه و امنیت ناوبری کشور و رشد کسب و کارهای جدید دارد و دسترسی پایدار و مطمئن به این شبکه ها، برای توسعه و ارتقاء کسب و کارها و صنعت حمل و نقل مساله ای حیاتی می باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران افزود: سازمان فضایی ایران باز در حال بررسی راهکاری برای دستیابی به شبکه ماهواره های ناوبری پایدار و مطمئن در این حوزه می باشد و در همین راستا در حال هماهنگی برای برگزاری جلساتی با متولیان حوزه حمل و نقل زمینی، ریلی، هوایی، جاده ای و دریایی و کسب و کارهای مکان مبنا است.
وی ادامه داد: دستیابی به این هدف نیازمند به مشارکت و تعامل تمامی بخش ها شامل دولتی و خصوصی است و سازمان فضایی از طرح های خلاقانه درباب نحوه تعامل و بهره برداری پایدار از شبکه ماهواره های ناوبری جهانی و احداث شبکه منطقه ای استقبال می کند چونکه وابستگی کسب و کارهای مبتنی بر مکان که هر روزه بشکل باورنکردنی در کشور در حال توسعه هستند و صنعت حمل و نقل کشور بعنوان یک صنعت زیرساختی به شبکه ماهواره های ناوبری، مستلزم نمایش راهکاری برای دسترسی به بستری پایدار برای توسعه و امنیت این حوزه ها است.
رئیس سازمان فضایی ایران همین طور با اشاره به استقبال بخش خصوصی برای ورود و سرمایه گذاری در حوزه منظومه های ماهواره ای اظهار داشت: ورود بخش خصوصی به حوزه منظومه های ماهواره ای و بهره برداری از آن در جهت نمایش خدمات، نوید بخش تحولی نو در صنعت فضایی کشور است.
وی افزود: تا کنون چندین شرکت خصوصی بزرگ و فعال در حوزه های مختلف، برای ورود به این حوزه اعلام آمادگی کرده اند و جلسات متعددی در این راستا برگزار شده است.
براری توانمندی ها و قابلیت های منظومه های ماهواره ای را موجب رشد و توسعه این بخش از فناوری فضایی دانست و اشاره کرد: امروزه با پیشرفت فناوری، احداث شبکه ای از ماهواره های بسیار کوچک بجای استفاده از یک یا دو ماهواره بزرگ، نه تنها مقرون به صرفه تر است بلکه ضمن کاهش ریسک می تواند اثربخشی و کاربردهای بیشتری باز داشته باشد.
رئیس سازمان فضایی ایران اضافه کرد: با عنایت به توسعه کاربردهای صنعت اینترنت اشیاء در حوزه های مختلف مانند انرژی، حمل ونقل، سلامت و… منظومه های ماهواره ای از محبوبیت جدیدی برخوردار شده و تبدیل به بستری برای تحقق ایده های جدید شده اند که از آن بعنوان انقلاب فضایی نام می برند.

You may also like